Hypofunkcia štítnej žľazy - čo Ti po získaní diagnózy asi nepovedia, ale určite by si mala vedieť

26.09.2024

Možno budete prekvapené, ale hypofunkcia štítnej žľazy sa týka veľkého množstva žien, viac než by sa na začiatku zdalo. 1 z 8 žien si za svoj život vyvinie nejakú formu poruchy štítnej žľazy. 

Napriek týmto vysokým číslam sa o tom, ako podporiť štítnu žľazu prirodzene, žena takmer nikde nedovie.

Hypofunkcia ŠŽ je presne ten stav, ktorý býva nesmierne zanedbávaný a častokrát sa naňho ani nepríde z toho dôvodu, že sa hromonálne testy nerobia kompletné na všetky parametre. K tomu sa ale dostaneme.

Na čo vlastne štítna žľaza je a ako ovplyvní môj cyklus?

Štítna žľaza okrem cyklu ovplyvňuje CELÉ telo a celkový metabolizmus. Funkcia štítnej žľazy určuje, aký rýchly a ako vlastne bude metabolizmus celého tela fungovať, čiže inými slovami, ako naše telo bude narábať a hospodáriť s energiou. Ako dlho bude trvať, kým telo premení energiu prijatú zo stravy na energiu, ktorú dokáže telo využiť.

Všetko sa to začína v mozgu. 

Akonáhle štítna žľaza dostane signál z mozgu prostredníctvom hormónov, odpovedá na to vypustením vlastnej "dávky hormónov". 80-90% tejto dávky tvorí hormón T4. Tento hormón je neaktívna forma hormónu ŠŽ. Zvyšné % tvorí hormón T3, čo je zase AKTÍVNA forma hormónu ŠŽ. 

Neaktívna forma hormónu, ktorá má v tele minimálnu odozvu a reákciu, sa dokáže a musí nutne meniť na AKTÍVNU formu - T3, aby sme mali nejaký úžitok a efekt z týchto hormónov.

ŠŽ a jej hormóny teda ovplyvňujú celé telo a to konkrétne:

  • srdečnú frekvenciu

  • frekvenciu dýchania

  • trávenie

  • bazálnu telesnú teplotu (čo je skvelé lebo si to už viete odpozorovať vo svojej tabuľke STM pokiaľ sa sledujete so symptotermálnou metódou)

  • mentálnu aktivitu, spojenú aj s celkovým rozpoložením, takže príznaky zlej funkcie ŠŽ zahŕňajú aj mentálne symptómy

  • kvalitu vlasov, pokožky, nechtov

  • ovplyvňuje plodnosť

  • atď.

Tieto hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú všetky bunky v našom tele. Ak teda hormóny štítnej žľazy nefungujú tak, ako majú, môže nastať dlhý zoznam nepríjemných symptómov, ktoré zahŕňajú: 

  • dlhé a nepravideľné cykly
  • odsúvanie ovulácie a anovulácia
  • špinenie v cykle
  • bolestivé menštruácie a abnormálne krvácanie
  • problémy s plodnosťou a otehotnením/udržaním tehotenstva

Diagnóza hypofunkcie

Pri diagnóze s názvom "znížená funkcia štítnej žľazy" nás asi prirodzene ako prvé napadne, že pôjde o stav, kedy štítna žľaza neprodukuje dostatok svojich hormónov. Avšak, realita je iná. 

Hypofunkcia štítnej žľazy nie je vždy o tom, že samotných hormónov (T3, T4) sa tvorí málo. Ako už viete, cca 90% vyprodukovaných hormónov je v neaktívnej forme, čiže T4. To, ako bude telo fungovať závisí nie len od prítomnosti dostatku hormónov, ale ide aj o to zistiť ako funguje konverzia, čiže premena spomínaného neaktívneho hormónu T4 na T3. Len tak zistíme reálny stav aktivity hormónov v tele a nájdeme príčinu problému. 

Ak máte problém s cyklom, prípadne plodnosťou, povedú vaše kroky prirodzene do gynekologickej ambulancie. Na to, aby sme zistili, či štítna žľaza funguje správne potrebujeme spraviť hormonáne testy. 

ALE POZOR, 

na gynekológii sa testuje v súvislosti so štítnou žľazou len hormón TSH. Je to hormón, ktorý sa ani netvorí v samotnej žtítnej žľaze, ale v mozgu. Predpokladá sa, že ak sú jeho hladiny v norme, bude dotatočne fungovať aj štítna žľaza. Tento predpoklad je však zlý a zavádza. 

Na to, aby sme zistili, ako je na tom funkcia štítnej žľazy aj spomínaná konverzia, potrebujeme spraviť kompletný rozbor nasledujúcich hormónov: 

  • TSH
  • T4

  • T3

  • rT3

  • AntiTPO

Ak vám teda vyšli výsledky štítnej žľazy z gynekológie v norme (teda konkrétne hormón TSH, ale ostatné sa netestovali), no cyklus je stále problematický a problém s plodnosťou stále pretrváva, odporúčam nasledovné kroky: 

  1. konzultujte s gynekológom, či by bolo možné spraviť testy na endokrinológii, kde sa robí rozbor viacerých hormónov
  2. pokiaľ tomu gynekológ nie je naklonený, máte právo na testovanie hormónov ako samoplátca na klinike podľa svojho výberu

Pokiaľ sa vám hypofunkcia štítnej žľazy potvrdí, najčastejším riešením býva predpísanie syntetických hormónov štítnej žľazy a ich dopĺňanie tabletkovou formou. 

! Pozor, pamätajte na to, že nejde len o to dodávať hormóny do tela, ale ide aj o to podporiť premenu hormónov z neaktívnej formy na aktívnu. 

Preto je kľúčové pracovať aj so životosprávou tak, aby sme pridávali do stravy a každodenných návykov to, čo štítnu žľazu podporí a aby sme obmedzovali to, čo ju zaťažuje a spomaľuje. 

Ak chceš vedieť, ako na to, prihlás sa do členského podcastu, kde ideme do témy zdravia cyklu a plodnosti - a aj štítnej žľazy - do hĺbky. Nájdeš tam celú epizódu venovanú hypofunkcii štítnej žľazy spolu s ďalšími doplnkovými materiálmi, vďaka ktorým budeš môcť štítnu žľazu podporiť komplexne a trvalo.

Klikni na link nižšie, prihlás sa a začni počúvať.