Krátka luteálna fáza, ako viem, že sa ma týka a je odpoveďou na moje nepríjmné symptómy v cykle?

17.07.2024

Život s krátkou luteálnou fázou a ako zistiť, či sa to týka aj mňa? Hlavným aktérom dnešného článku je poovulačná - luteálna fáza. Mala by zaujímať každú ženu, ktorá chce otehotnieť, ale aj ženy, ktoré chcú podporiť svoje celkové zdravie.

Mala by zaujímať každú ženu, pretože to, ako vyzerá a aká je dlhá luteálna fáza sa odzrkadlí jednak na našom zdraví a aj na schopnosti otehotnieť.

Cyklus by sa dal rozdeliť na 2 hlavné fázy - predovulačná (folikulárna) a poovulačná (luteálna) fáza.

Každá časť cyklu je podstatná a plní svoju úlohu.

Vo folikulárnej fáze po menštruácii začínajú na vaječníkoch dozrievať folikuly s vajíčkami. Postupne, ako sa blížime k ovulácii, dominantný hormón tejto fáze estrogén stále stúpa. Jeden (avšak môže aj viacero) folikul sa stane dominantným, dokončí svoj vývoj a počas ovulácie praská. Akonále sa vajíčko vyplaví z folikulu, putuje smerom do vajcovodu.

A luteálna fáza je tu. Zvyšok prasknutého folikulu na vaječníku sa premieňa na žlté teliesko, ktorého hlavnou úlohou je produkcia hormónu progesterónu.

Progesterón má na naše telo a celkové zdravie veľmi veľa blahodárnych účinkov. Stará sa napríklad o pevné kosti, kvalitný spánok, vyrovnanú psychiku a fungujúcu štítnu žľazu.

Ale pozor. Progesterón sa v dostatočnej forme produkuje LEN po ovulácii. Preto je tak dôležité mať ovulačné cykly, a to aj v prípade, pokiaľ si momentálne neprajeme otehotnieť.

Myslela si si, že menštruačný cyklus je len o reprodukcii a otehotnení?

Potom Ťa rada v tomto článku presvedčím o opaku :)

Podľa toho, ako "kvalitné" je Tvoje žlté teliesko po ovulácii, podľa toho sa bude produkovať aj množstvo progesterónu v luteálnej fáze. A progesterónu chceme vždy čo najviac. Pre vlastné zdravie aj pre udržanie tehotenstva. Práve preto nás bude zaujímať kvalita žltého telieska.

Cyklus nie je len o reprodukcii, je o celkovom ženskom zdraví.

PROGESTERÓN A JEHO ÚČINKY NA TELO:

Každý jeden cyklus, pokiaľ v ňom prebehla ovulácia, progesterón v tele ženy zabezpečuje:

fungovanie štítnej žľazy a predchádza sa hypotyroizmu (jej zníženej funkcii)

⦁ kvalitný spánok

⦁ pevné a silné kosti

⦁ podporuje cievny systém

⦁ pôsobí antiandrogénovo - (! ženy s PCOS)

⦁ podporuje rast vlasov

⦁ mentálnu stabilitu

⦁ psychickú pohodu a predchádzanie úzkostí a depresií

⦁ predchádzanie navýšenia estrogénu, ktoré so sebou nesie množstvo nepríjemných symptómov aj zdravotné riziká neskôr v živote vrátane rakoviny endometria a rakoviny prsníkov

⦁ protizápalový efekt, ktorý je podstatný pre celkové zdravie a predchádzanie niektorých typov chorôb, vrátane autoimúnnych ochorení

... a mnoho ďalšieho.

Čo sa týka otehotenia, progesterón je kľúčový hormón zodpovedný za udržanie tehotenstva.

PO ovulácii je výstelka maternice vyživená a úlohou progesterónu je udržať výstelku v tomto vyživenom a zhrubnutom stave pre vajíčko.

Oplodnenie, čiže spojenie vajíčka a spermie, prebieha vo vajcovode. Vajíčku trvá približne 5-7 dní, kým doputuje z vajcovody k výstelke maternice. Akonáhle dorazí až sem, potrebuje ešte čas na to, aby sa do výstelky zahniezdilo a mohlo pokračovať vo vývoji.

Preto je tak kľúčové aby luteálna fáza trvala minimálne 12 dní. Čo sa stane, ak trvá menej? Výstelka maternice sa začne rozpadať, a vajíčko tak nemá dostatok času na zahniezdenie. Prichádza menštruácia a tehotenstvo sa preto neudrží.

Ak žlté teliesko neprodukuje dosť progesterónu po dobu aspoň 12stich dní, budeme sa rozprávať o luteálnej insuficiencii - nedostatočnosť žltého telieska.

Tento stav samozrejme so sebou nesie určité nevýhody a riziká. Zo zdravotného hľadiska sa žena v cykle môže potýkať s nasledujúcimi nepríjemnosťami:

silné a bolestivé menštruácie

⦁ PMS - fyzické: napr. bolestivé prsníky po ovulácii, nafukovanie, chuť na sladké, akné

⦁ PMS - psychické: výkyvy nálad, emočná nestabilita, plačlivosť, iritovanosť, prehnané reákcie

⦁ špienenie pred menštruáciou

⦁ neschopnosť otehotnieť, alebo tehotenstvo udržať

⦁ skúsenosť s rannými potratmi - (príčin však môže byť viac)

⦁ atď.

Pri luteálnej insuficiencii žena samozrejme nemá dostatok progesterónu ani na to, aby jej poskytol všetky základné zdravotné benefity v podobe stabilnej psychiky, kvalitného spánku atď. 

Čo spôsobuje, že mám nízky progesterón?

Veľmi veľa faktorov.

Žijeme v dobe, ktorá nie je prispôsobená na to, aby nás udržiavala v hormonálnom balanse. A prvý hormón, ktorý bude trpieť našim hektickým životným štýlom je práve progesterón. Hormón pohody a plodnosti.

Preto Ťa iste neprekvapí, že prvým na zozname "zlodejov" progesterónu je práve stres a stresové hormóny (najmä kortizol), ktoré sa tvoria na úkor progesterónu.

Čo môže byť príčinou Tvojho nízkeho progesterónu?

  • systemický zápal v tele*
  • chronický stres - emocionálny, psychický, fyzický
  • choroba, operácie
  • nevyrovnaný cukor v krvi
  • nedostatok stravy
  • nedostatok magnézia a B6
  • dysbióza čreva atď.

Kedy je normálne mať znížený progesterón?

  • po vysadení hormonálnej antikoncepcie - telo potrebuje čas na naštartovanie
  • po stimulácii ovulácie

TOTO SÚ 3 HLAVNÉ KROKY K VYŠŠIEMU PROGESTERÓNU:

1. Obmedzuj ultraspracované potraviny.

Áno, to sú tie, ktoré pripravíš doma bez akejkoľvek námahy za 10 minút a máš hotové jedlo. Áno sú to tie, ktoré v sebe majú množstvo pridaných látok, emulgátorov, farbív a pridaných cukrov a skoro žiadne minerály a vitamíny a základné stavebné kamene, ktoré doslova stavajú tvoje telo. 

Pokiaľ by sme sa mali vyhnúť všetkému "upravenému" jedlu a jesť iba bio-eko-zdravo, už by sme nič z obchodu nemohli jesť.

To je pre mňa ale veľké zjednodučovanie a odfláknutá odpoveď. Nech každý je, ako uzná za vhodné. No jesť ozajstné jedlo je o tom vrátiť sa ku základom. Čo by Ti bežne vyrástlo na záhrade? Čo by Tvoja stará mama vedela uvariť zo svojej záhrady a dvora?

Základné potraviny uvarené doma. Strukoviny, zelenina, ovocie, ryža, zemiaky, quinoa, šaláty, citrusy, orechy a semená, ryby, vajíčka... toľko možností.

A hlavne: nejde o dokonalosť.

Jedz skutočné jedlo a uvidíš veľký rozdiel v energii, schopnosti sústrediť sa , v cykle a plodnosti a celkovom zdraví. To čo ješ sa doslova na bunečnej úrovni stáva Tebou. 

2. Eliminuj stres, menežuj stres.

Stres je generický. Hromadí sa. Telo vníma a ukladá.

Jednoducho sa to povie, oveľa ťahšie spraví. Ja viem. No nehovorila by som to, keby to nebolo tak veľmi dôležité. Nepôjde to samo. Vyžaduje to vôľu, konzistentnosť, no pokiaľ prevezmeme zodpovednosť za vlastné zdravie, vôľu aj motiváciu nájdeme.

Nájdi si aktivitu, pri ktorej dokážeš mentálne vypnúť. Pri ktorej cítiš relax, uvoľnenie, úľavu. Je to beh? Je to pomalý strečing? Je to práca v záhrade?

Nestrácaj nádej a trpezlivosť. Pozri na to z pohľadu času. Dnes sa Ti nedarí eliminovať stres, dnes máš pociť, že to nejde, včera to šlo lepšie. Pozri sa na to s odstupom: aj keď sa každý deň posunieš len o 1%, v ten daný deň si tú zmenu nevšimneš, no aké to bude o 100 dní? :)

3. Dopĺňaj.

V strave dokážeme prijať všetky základné živiny. No niekedy to nestačí a pri hektickom živote, ktorý mnohé z nás vedieme, strava nestačí.

Magnézium aj vit. B6 sú prítomné v stovkách chemických procesov v tele. Osobne som pocítila zmenu v cykle a energii už pri prvom cykle, odkedy som začala magnézium a B6 užívať. POZOR! Nie každé magnézium je dobre vstrebateľné, skontroluj preto zloženie doplnku a hľadaj magnézium: bisglycinát/malát.

Ako si vieš overiť, či máš aj Ty krátku luteálnu fázu?

Začni si merať bazálnu telesnú teplotu, podľa ktorej zistíš, ako dlho trvá fáza po ovulácii. Pre viac info pozri na môj instagram @pre.zdravy.cyklus, kde nájdeš základné kroky, ako na to.

Pokiaľ máš problémy s progesterónom, môžeš sa stretnúť s tým, že Ti gynekológ predpíše podpornú hormonálnu (gestagénnu) liečbu.

Tá vie pekne progesterón a jeho tvorbu podporiť.

ALE: musí sa nasadiť v správnom čase = po ovulácii v neplodnom období (a ideálne prírodná forma gestagénu). Ako zistíš, kedy máš neplodné obdobie? Sledovanie cyklu so sympto-termálnou metódou (sledovanie bazálnej teploty a cervikálneho hlienu) Ti odhalí množstvo informácii o Tvojom cykle a medzi tým aj to, kedy si v cykle plodná a kedy nie.

Pokiaľ sa gestagén nasadí bez toho aby si vedela, či ovulácia už prebehla (teda bez sledovania sa), a nasadí sa ešte pred ovuláciou, môže sa stať, že sa v Tvojom cykle ovulácia úplne vyblokuje.

A to samozrejme nechceme. Vo všeobecnosti sa odporúča nasadiť gestagén okolo 15. dňa cyklu, pretože sa stále predpokladá, že ženy majú ovuláciu okolo 14. dňa cyklu. Je to žiaľ koncept, ktorý sa spoločnosti drží už veľa rokov, no už aj štúdie potvrdili, že ovulácia v 14. deň cyklu sa týka len malého percenta žien. Každá žena má ovuláciu inokedy a rovnako v každom cykle môže ovulácia prebehnúť inokedy.

Nemáme v sebe hodinky a rovnako ako celé telo, tak aj cyklus reaguje na to, čo v živote zažívame a prežívame.

Osobne by som nasadenie gestagénu bez záznamu cyklu zo sympto-termálnej metódy ani neodporúčala. Pokiaľ chceme skutočne a efektívne podporiť telo, treba poznať cyklus aj to, v ktorej fáze sa nachádzame.

Bez toho je to len hádanie. A my sa môžme zaseknúť v kolotoči vyblokovaných ovulácii a anovulačných cyklov.

Čo k tomu dodať? 

Celú epizódu o podpore progesterónu pri snahe o otehotnenie a pre úpravu cyklu nájdeš v členskom podcaste na herohero tu: Pre zdravý cyklus podcast, kde ideme naozaj do hĺbky.