Živina, bez ktorej cyklus nebude fungovať - ako spoznám, že mi chýba?

Menštruačný cyklus je vyjadrením ženského zdravia. Pokiaľ nie je žena zdravotne v poriadku, ukáže sa to aj na jej cykle vo forme komplikácii, alebo nepríjemných symptómov.

Pokiaľ chceme aby reprodukcia a cyklus pracoval tak ako má, je potrebné, aby sme mali dostatok energie zo stravy a dostatok potrebných živín, ktoré ak chýbajú, problém s cyklom je na svete.

Samozrejme, že telo potrebuje pre svoje fungovanie rôzne druhy vitamínov, minerálov a stopových prvkov, v dnešom článku sa zameriame na jeden z nich - veľmi významný vitamín B6.

Vitamín B6 je rozpustný vo vode a vstrebáva sa v tenkom čreve.

Na čo nám je B6 v tele? Podieľa sa na metabolizme a rozklade bielkovín, tukov a sacharidov, podporuje imunitu a podieľa sa na energetickom metabolizme (premena glykogénu na energiu) a priaznivo vplýva aj na funkciu nervovej sústavy. Odporúčaná denná dávka sa u žien v reprodukčnom veku pohybuje okolo 1,3 mg/deň.

Avšak, to čo nás najviac zaujíma, ako vplýva na cyklus a čo ak ho v tele nie je dostatok?

Estrogénová dominancia

Estrogén ako taký je jeden z hlavných ženských pohlavných hormónov a prináša nespočetne veľa benefitov, medzi ktorými je aj umožnenie telu ovulovať. Veci prestávajú byť ružové, pokiaľ sa estrogén vymkne z normy.

Jeho nadbytok v tele (estrogénová dominancia) spôsobuje bolestivé menštruácie, silné krvácania, dlhé cykly, silné PMS a mnohé ďalšie nepríjemnosti v cykle no čo je ešte podstatnejšie, z dlhodobého hľadiska prispieva estrogénová dominancia k vyššiemu riziku vzniku rakoviny endometria a rakoviny prsníkov.

Preto chceme za každú cenu udržiavať estrogén v norme. Vitamín B6 tomu napomáha.

Podpora produkcie PROGESTERÓNU

Jeden z ďalších spôsobov, ako B6 pomáha udržiavať estrogén v norme je fakt, že podporuje produkciu progesterónu. Progesterón je ženský pohlavný hormón, ktorý sa vo vysokých hladinách tvorí len po ovulácii, bez ovulácie sa produkuje len v minimálnom množstve.

Jedna z úloh progesterónu je udržiavať estrogén v norme a nedovoliť, aby "prebral žezlo" pôsobnosti na naše telo.

Progesterón sa niekedy označuje aj ako "tehotenský hormón". Tento prívlastok dostal právom, pretože udržiava a ďalej vyživuje výstelku maternice po ovulácii a poskytuje tak dostatok času a priestoru oplodnenému vajíčku na to, aby sa zahniezdilo.

Bez dostatočného množstva progesterónu sa oplodnené vajíčko nestihne zahniezdiť a zvyšuje sa riziko ranných potratov a problémov s otehotnením.

Podporou tvorby progesterónu prispieva k zvládnutelnej luteálnej fáze bez PMS. B6 však pri podpore progesterónu nekončí a vplýva priaznivo aj na neurotransmitery GABA. Pokiaľ je GABA podporené a funguje ako má, stará sa o to, že naša luteálna fáza po ovulácii je pohodová, cítime sa psychicky stabilne, pokojne bez úzkostí a emočných výkyvov.

A to určite každá žena ocení.

B6 pôsobí PROTIzápalovo, a to je veľmi podstatná info pre každú ženu

Zápal v našom tele totiž nemusí byť len lokalizované začervenanie, bolesť a opuch. Zápal sa v tele môže niesť aj v znení zápalových cytokínov, ktoré pri systemickom chronickom zápale v tele nespôsobuje typicke príznaky zápalu, ktoré si hneď asociujeme pri slovíčku "zápal".

Pokiaľ takýmto systemickým chronickým zápalom trpíme (a v dnešnej dobe ním trpí veľmi veľa žien), prispieva to ku vzniku veľmi nepríjemných a bolestivých symptómov v cykle, ako sú silné bolesti pri menštruácii, silné PMS,a anovulácie a dlhé a nepravidelné cykly a môže viesť až ku vzniku PCOS, prípadne zníženej funkcii štítnej žľazy.

Chceme teda vždy udržiavať zápalové cytokíny v norme a aj s tým vie pomôcť vitamín B6.

Kolabsové stavy pri menštruácii

Pokiaľ trpíte bolestivou menštruáciou, mohli ste zažiť aj veľmi nepríjemný stav pocitu na zvracanie, odpadnutie, točenie hlavy atď.

Tieto - dalo by sa označiť "kolapsové stavy" by sa samozrejme mali riešiť primárne s gynekológom, kedy by sa mali vylúčiť a adresovať akékoľvek príčiny. Ide o potenciálne o problém so štítnou žľazou, no môže to byť aj spojené s nedostatkom železa, magnézia a B6.

Kde v strave nájdete B6? (Od najvyššej zastúpenosti z uvedených príkladov)

  • cícer

  • hovädzia pečeň

  • tuniak

  • losos

  • kuracie prsia

  • zemiaky, banány

Už ste iste získali celkom dobrý obraz o tom, čo všetko má vitamín B6 v tele na starosti a myslím, že ste si (žiaľ) aj mnohé zažili nepríjemné symptómy spojené s týmto vitamínom.

Ak by si chcela vedieť viac, vypočuj si celú epizódu podcastu "Živiny, bez ktorých nebude cyklus fungovať " v členskej sekcii Pre zdravý cyklus podcast, kde sa dozvieš, ktoré živiny Ti môžu chýbať, pokiaľ bojuješ s problematickým cyklom.

Verím, že Ti dnešný článok pomohol na ceste za zdravým cyklom.

Previous
Previous

Krátka luteálna fáza, ako viem, že sa týka aj mňa?

Next
Next

Máš problém s cyklom? Zameraj sa na systemický zápal v tele